


Filmy poświęcone potomstwu Instytutu Badań Jądrowych
Szanowni Państwo! Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Zamieszczone informacje, zwłaszcza te na „celuloidowej taśmie”, pozwolą Wam choć na chwilę poczuć się częścią naszego Zespołu. Od Was zależy jaką ścieżką będziecie podążać – możecie zajrzeć do miejsc, które szczególnie Was ciekawią i tam pozostać na dłużej, możecie również podążyć, bawiąc się trochę w detektywów, tropem wybranego produktu lub zjawiska (np. prześledzić losy jednego farmaceutyku od momentu jego wytworzenia w reaktorze aż po końcowe składowanie). Wszystko zależy od Waszej wyobraźni! Zapraszamy!!!

Reaktor MARIA
Reaktor badawczy MARIA, będący centralną instalacją NCBJ, jest wysokostrumieniowym źródłem neutronów wykorzystywanym do produkcji izotopów promieniotwórczych, badań materiałowych, fizycznych i medycznych oraz szkoleń. Choć nie służy do wytwarzania energii, jego konstrukcja (z moderatorem wodnym i berylowym oraz grafitowym reflektorem) i moc cieplna 30 MW umożliwiają szeroki zakres zastosowań naukowych i przemysłowych. Film prezentuje działanie reaktora, jego budowę oraz przykłady wykorzystania, w tym przeładunek materiałów i pracę sterowni.

Laboratorium Badań Materiałowych
Laboratorium Badań Materiałowych (LBM) prowadzi badania nad wytrzymałością materiałów konstrukcyjnych i ich połączeń, stosując zarówno metody niszczące, jak i nieniszczące. Specjalizuje się w analizie wpływu temperatury, korozji i promieniowania na trwałość materiałów, w tym tych napromieniowanych w reaktorze MARIA. Laboratorium dysponuje unikalnym w skali kraju zestawem komór gorących do badania silnie promieniotwórczych próbek. Film prezentuje metody badawcze LBM oraz przykłady testów i analiz strukturalnych.

Zakład Technologii Plazmowych i Jonowych
Plazma to zjonizowana forma materii, która może znacząco zmieniać własności materiałów, głównie powierzchniowe. W Zakładzie Technologii Plazmowych i Jonowych prowadzi się badania nad inżynierią powierzchni, modyfikacją materiałów za pomocą plazmy, jonów i elektronów, a także modelowaniem efektów radiacyjnych. Film pokazuje, jak powstaje plazma i jak działają urządzenia wykorzystywane do badania i modyfikacji próbek, m.in. działo plazmowe IBIS-II i laboratoria inżynierii powierzchni.

Park Naukowo-Technologiczny
Park Naukowo-Technologiczny Świerk wspiera współpracę nauki z biznesem, ułatwiając komercjalizację innowacji oraz dostęp do zaawansowanej infrastruktury badawczej bez konieczności jej budowy. To miejsce sprzyjające firmom z branż high-tech, oferujące m.in. wsparcie B+R, transfer technologii i udział w projektach międzynarodowych. Film prezentuje infrastrukturę Parku, w tym laboratoria i „clean room”. Po zalaniu i pożarze budynku część obiektów została przeniesiona.

Dział Edukacji i Szkoleń
Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ popularyzuje wiedzę o promieniowaniu, promieniotwórczości i energii jądrowej, prowadząc wykłady, warsztaty, zajęcia laboratoryjne i szkolenia dla uczniów i dorosłych. Organizuje wycieczki, konkursy (np. „Fizyczne Ścieżki”), a także uczestniczy w wydarzeniach naukowych, prezentując eksperymenty i detektory promieniowania. Film pokazuje tę działalność oraz edukacyjne laboratoria i szkolenia, m.in. z zakresu ochrony radiologicznej. Pretekstem jest analiza próbki gleby pobranej w sąsiedztwie reaktora MARIA.

Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych (LPD)
Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych (LPD) monitoruje wpływ ośrodka jądrowego Świerk na otoczenie oraz kontroluje narażenie pracowników na promieniowanie jonizujące. Prowadzi ciągłe pomiary promieniowania w środowisku, analizuje próbki i wykonuje pomiary indywidualne oraz wewnętrzne skażeń. Zajmuje się też wzorcowaniem aparatury dozymetrycznej. Film prezentuje metody pomiarowe, techniki monitoringu i pracę laboratorium wzorcowania.

Centrum Doskonałości NOMATEN
Centrum Doskonałości NOMATEN, działające w NCBJ we współpracy z partnerami z Francji i Finlandii, prowadzi badania nad nowoczesnymi materiałami odpornymi na ekstremalne warunki, m.in. wysoką temperaturę, korozję i promieniowanie. Pracuje tu międzynarodowy zespół naukowców, łączący teorię z eksperymentem. Film pokazuje wykorzystywaną aparaturę, taką jak mikroskop elektronowy czy dyfraktometr, oraz prezentuje badania nad korozją i radiofarmaceutykami.

Ośrodek Radioizotopów POLATOM
POLATOM to światowej klasy producent radiofarmaceutyków i izotopów promieniotwórczych wykorzystywanych głównie w medycynie nuklearnej, ale także w nauce, przemyśle i ochronie środowiska. Obsługuje ponad 2000 klientów w 80 krajach, a jego kluczowym produktem są generatory molibdenowo-technetowe do diagnostyki obrazowej. POLATOM prowadzi również badania i rozwija nowe technologie, w tym projekt cyklotronu do produkcji izotopów których nie da się wyprodukować w reaktorze. Film prezentuje proces wytwarzania radiofarmaceutyków, ich zastosowania oraz działalność naukową i dydaktyczną ośrodka.

Zakład Aparatury Jądrowej HITEC
Zajmujemy się konstruowaniem, produkcją, sprzedażą i serwisem urządzeń, które mają zastosowanie w sektorze przemysłowym i medycznym.

Zakład Aparatury Jądrowej HITEC oraz Zakład Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek
Zakład Aparatury Jądrowej HITEC (ZdAJ) projektuje i produkuje zaawansowane urządzenia oparte na technikach fizyki jądrowej – głównie z użyciem lamp rentgenowskich i akceleratorów elektronów – wykorzystywane w medycynie, przemyśle i badaniach. Towarzyszy temu działalność Zakładu Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek, który rozwija technologie akceleratorowe, współpracując m.in. z CERN. Film prezentuje m.in. różnice między lampą rentgenowską a akceleratorem, budowę akceleratorów, system skanowania pojazdów SOWA oraz urządzenia do napromieniania tkanek i diagnostyki radiacyjnej.

Zakład unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych (ZUOP)
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP), działający od 2002 r., odpowiada za bezpieczne zagospodarowanie odpadów promieniotwórczych w Polsce. Jego główne zadania to koncentracja odpadów, ich unieszkodliwienie oraz składowanie w odpowiednio zabezpieczonych warunkach, m.in. w Krajowym Składowisku w Różanie. Film pokazuje siedzibę ZUOP, procesy technologiczne, magazyn oraz metody monitoringu i zabezpieczania odpadów, a także porusza temat postępowania z wypalonym paliwem jądrowym.

Centrum Informatyczne "Świerk"
Centrum Informatyczne Świerk (CIŚ) to ośrodek z jednym z polskich superkomputerów, który specjalizuje się w symulacjach numerycznych, przetwarzaniu Big Data, sztucznej inteligencji i wspiera badania nad złożonymi układami. Centrum prowadzi prace rozwojowe w obszarach takich jak energetyka, tomografia PET, a także współpracuje z CERN. Film przedstawia m.in. serwerownię CIŚ, systemy chłodzenia i awaryjnego zasilania oraz pokazuje obliczenia prowadzone przez ośrodek.